Buty płaskie. Buty na obcasie. Wady i zalety.

Czym byłby idealny look, gdyby nie towarzyszyły mu odpowiednie buty? Odwieczna debata na temat wyboru idealnego obuwia zawsze dotyczyła wysokich obcasów i płaskich butów, ale co jeśli istnieje pośrednie rozwiązanie?
Chcemy Wam opowiedzieć o zaletach i wadach noszenia zarówno bardzo wysokich obcasów, jak i bardzo płaskich butów oraz pokazać, dlaczego, choć odwiecznym sporem od zawsze jest to, czy nosić wysokie obcasy, czy płaskie, zawsze lepszym rozwiązaniem jest noszenie butów na średnim obcasie, platformie lub z odrobiną podeszwy. Chcę również pokazać, że można je doskonale łączyć, aby uzyskać dowolny typ wyglądu, zarówno elegancki i swobodny, staną się one Twoimi sprzymierzeńcami na co dzień.

Płaskie buty.

Zacznijmy od butów najbardziej szkodliwych, jeśli są noszone w nadmiarze, z fizjologicznego punktu widzenia, zarówno dla stóp, jak i dla ogólnej struktury ciała. I nie, mylisz się, nie mówimy o wysokich obcasach, w tym przypadku mówimy o zupełnie płaskich butach, takich jak płaskie sandały, klapki czy japonki.
Wśród dolegliwości powodowanych przez ten typ obuwia znajdziemy zapalenie powięzi podeszwowej, które skutkuje silnym bólem pięty, deformację łuku stopy zwaną opadającym łukiem symulującym pozycję „płaskostopia”, ból w dolnej części pleców, mięśni łydek, napięcie ścięgna Achillesa, problemy z postawą, dolną częścią pleców, kostkami i biodrami.
Ale nie panikuj, to nie stanie się tylko dlatego, że nosisz parę espadryli przez jeden dzień, te problemy są spowodowane noszeniem tych butów przez długi okres czasu.
Korzystanie z płaskich butów ma również pewne zalety i jest to, że jest to bardzo wygodne buty dla niektórych sytuacjach, tak długo, jak nie trzeba chodzić dużo, lub stać przez długi czas stojąc, mówię ci z doświadczenia!
Kolejną zaletą tych butów jest to, że są bardzo lekkie i elastyczne, co przekłada się na wcześniejszą korzyść w postaci komfortu. Poza tym idealnie nadają się do wykończenia casualowej stylizacji.

Buty z obcasami.

Po drugiej stronie skali znajdują się buty na wysokich obcasach, które również mogą powodować poważne problemy, jeśli przyzwyczaimy się do ich codziennego noszenia.
Pierwszym i najbardziej oczywistym problemem jest to, że ten typ buta jest niewygodny w ciągłym użytkowaniu. Co więcej, po latach ciągłego użytkowania mogą one powodować poważne problemy z mięśniami, skrócenie ścięgien prowadzące do skręceń i nadwyrężeń, stany zapalne, lub bóle bioder, a jeśli oprócz ciągłego użytkowania nie wiesz, jak prawidłowo w nich chodzić, uszkodzisz mięśnie łydek, kostek i stóp, a także uszkodzisz kręgosłup i kolana.
Pomijając wszelkie urazy, jest to typ obuwia, w którym niełatwo chodzić po każdej nawierzchni, więc trzeba mieć świadomość, kiedy i gdzie się je nosi.
Są oczywiście i zalety. Obcasom udaje się podkreślić kobiecą sylwetkę, dając noszącemu więcej pewności siebie, oferując kilka dodatkowych centymetrów wysokości i wieńcząc każdy wygląd z eleganckim tonem.
Co więcej, z fizjologicznego punktu widzenia nie są one same w sobie wadą, ponieważ wspomagają łuk stopy i utrzymują lędźwiowy odcinek kręgosłupa w stanie odciążenia.

Buty ze średnim obcasem.

W tym przypadku najlepiej jednak wybrać coś pośrodku, czyli buty na średniej wysokości obcasie, które pomagają utrzymać łydkę w fizjologicznie idealnej pozycji, trenażery lub buty z szeroką podeszwą oraz buty z niewielką platformą. W tym właśnie tkwi prawdziwy komfort.
Niezależnie od tego czy nosisz szpilki, czy płaskie, radzę Ci łączyć swoje ulubione buty z innymi o przeciwnych rozmiarach, aby uniknąć wad, o których wspomniałam powyżej.
Jeśli nie chcesz się zmienić ze względu na swój styl, bo myślisz, na przykład, że nie nosząc obcasów nie będziesz elegancka, najnowsze trendy w obuwiu obalą Twój argument: szpilki, szpilki na małym obcasie, mary janes w stylu retro, każdy rodzaj butów do kostki lub butów na niskim obcasie, mogą nadać ostateczny szlif każdej stylizacji, czy to bardziej formalnej, czy swobodnej. Ponadto, najnowszy trend w trampkach jest tu na stałe, a te, które początkowo były synonimem sportowego wyglądu, stały się zwieńczeniem każdej stylizacji, czy to spodni, spódnic, czy nawet sukienek.